Po pierwszym etapie weryfikacji nadesłanych propozycji do budżetu obywatelskiego stolicy, 1155 z nich uzyskało pozytywną ocenę. Wszystkie te projekty zostały zgłoszone przez warszawian i warszawianki w ramach 11. edycji budżetu obywatelskiego. Plany te będą poddane głosowaniu publicznemu, z którego wyników wybrane zostaną projekty do realizacji w nadchodzącym roku. Lista ostatecznych kandydatów zaplanowana jest do ogłoszenia na koniec maja.
Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, zwraca uwagę, że choć pierwszy etap weryfikacji zakończył się na 1155 projektach, to liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Autorzy projektów, które otrzymały negatywną ocenę, mają możliwość złożenia odwołania i poprawienia swoich propozycji.
Każdy z 1833 projektów przesłanych przez mieszkańców Warszawy był sprawdzany przez urzędników od 26 stycznia, pod kątem takich kryteriów jak zgodność z prawem, możliwość realizacji w określonym miejscu, czas potrzebny na wykonanie i szacunkowy koszt przedsięwzięcia. Wszystkie pomysły musiały sprostać tym samym kryteriom, niektóre z nich wymagały nawet modyfikacji.
Według stanu na 29 kwietnia 2024 roku, 1155 projektów (w tym 80 ogólnomiejskich) otrzymało ocenę pozytywną. Z kolei 602 projekty (w tym 76 ogólnomiejskich) otrzymały ocenę negatywną, a 76 projektów zostało wycofanych przez autorów. Szczegółowe wyniki oceny wszystkich zgłoszeń opublikowano na stronie budżetu obywatelskiego.
Autorzy niezadowoleni z negatywnej oceny swojego projektu mają możliwość złożenia odwołania od 4 do 11 maja, zarówno przez stronę internetową budżetu obywatelskiego, jak i tradycyjną drogą – na papierze. Odwołanie musi dotrzeć do urzędu najpóźniej 11 maja 2024 roku – liczy się data wpływu, a nie wysyłki.
Po rozpatrzeniu wszystkich odwołań pod koniec maja zostanie ogłoszona ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania publicznego, które odbędzie się już w czerwcu.