W dniu dzisiejszym, 15 sierpnia, w Warszawie oraz innych lokalizacjach na terenie całego kraju, odbędzie się szereg ceremonii mających na celu uczczenie pamięci o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej. Ta bitwa, która miała miejsce na przedpolach stolicy między 13 a 15 sierpnia 1920 roku, stanowiła kluczowy punkt wojny polsko-bolszewickiej. Znana pod nazwą „cudu nad Wisłą”, jest także uznawana za osiemnastą z przełomowych bitew w historii światowej. Decydujący wpływ tej potyczki na losy Polski oraz Europy nie jest do przecenienia – to dzięki niej Polska utrzymała swoją niepodległość, a Europa została uratowana przed zagrożeniem bolszewizmem.

Warto przypomnieć, że to właśnie 15 sierpnia został wyznaczony jako dzień święta Wojska Polskiego. Decyzję tę podjęto już w 1923 roku i przez kolejne lata, aż do 1947 roku, obchody tej rocznicy były stałym elementem kalendarza. Później jednak data ta uległa zmianie na rzecz 12 października – dnia upamiętniającego bitwę pod Lenino, w której brała udział dywizja nosząca imię Tadeusza Kościuszki.

Od 1992 roku, obchody święta Wojska Polskiego powróciły do pierwotnej daty, czyli połowy sierpnia. Każdego roku to właśnie w tym dniu pamiętamy o tych, którzy walczyli za naszą wolność i niepodległość.