Nadchodzący weekend, obejmujący piątek, sobotę oraz niedzielę, przyniesie ze sobą wyjątkowe wydarzenie na terenie warszawskiego Cmentarza Powązkowskiego. Znane postacie ze świata sztuki, dziennikarstwa czy polityki, razem z młodzieżą stolicy, wezmą udział w corocznej zbiórce prowadzonej już po raz 50. Tym razem, podobnie jak w poprzednich latach, celem akcji jest ochrona i ratowanie historycznych pomników i nagrobków.
Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, podkreśla unikalność kwesty na Powązkach – jako cennej części dziedzictwa historycznego i kulturowego stolicy. Przez pół wieku ta inicjatywa cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem, a nawet jego wzrostem. Wskazuje na zaangażowanie nie tylko znanych aktorów, ale też młodych artystów, którzy kontynuują tę tradycję. Dzięki wsparciu wielu osób możliwe jest ratowanie powązkowskich zabytków. Zadeklarowała również, że miasto st. Warszawa zawsze będzie wspierać te działania.
Pierwsza kwesta na Starych Powązkach miała miejsce w 1975 roku, za sprawą Jerzego Waldorffa. W tym roku akcja potrwa przez cały weekend – od 1 do 3 listopada. Od momentu jej powstania do dziś, na terenie tej najstarszej warszawskiej nekropolii, znane postacie ze świata teatru i filmu, dziennikarze, publicyści, harcerze oraz politycy i warszawska młodzież w charakterystycznych puszkach zbierają fundusze na ten szczytny cel.
Na Cmentarzu Powązkowskim w czasie tegorocznej kwesty spotkać będzie można Maję Komorowską – osobę, która nieprzerwanie od 50 lat uczestniczy w zbiórce (z wyjątkiem jednego roku, gdy prace nad filmem poza Polską uniemożliwiły jej udział). Wśród innych osób wspierających akcję znajdą się m.in. Magdalena Zawadzka, Emilia Krakowska, Artur Barciś i Olgierd Łukaszewicz.
Przez 50 lat pracy Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa i dzięki dobroci mieszkańców stolicy udało się ocalić ponad 1700 zabytkowych kwater, pomników i grobowców. W tym roku przeprowadzono prace przy 14 zabytkach, a na 2025 rok planuje się remont kolejnych 10, znajdujących się w najstarszej części cmentarza. Zeszłoroczna kwesta przyniosła dochód w wysokości 230 tys. zł.
Tradycja kwestowania na Starych Powązkach została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jako jeden z ogólnopolskich symboli praktyk i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Film „Niematerialna Warszawa” opowiada o tej niezwykłej akcji, którą zapoczątkował Jerzy Waldorff, o ludziach, którzy co roku spotykają się na cmentarzu, by zbierać pieniądze i tych, którzy hojnie wspierają zbiórkę.