Powstanie Warszawskie to pamiętne i historyczne wydarzenie dla mieszkańców Mokotowa, które zapisało się w dziejach Warszawy.

To właśnie tu można zawdzięczać powstanie ,,Marszu Mokotowa”. Na tej dzielnicy w tak trudnym okresie miały miejsce mordy, napaści czy gwałty przez Niemców. Mieszkańcy Mokotowa przeżyli wiele dramatycznych chwil, pełnych strachu i niepokoju w tamtym czasie. Pomimo mocnych wrogów, nie bali się walczyć i stawiać opór.

Historia Mokotowa podczas Powstania Warszawskiego

Oddziały V AK ,,Mokotów” w pierwszym dniu powstania warszawskiego, czyli 1 sierpnia 1944 poniosły ogromne straty. Po kilku porażkach oddziały wycofały się do Lasu Kubackiego. Po jakimś czasie powstańcom udało się zorganizować opór na Górnym Mokotowie.

Noc z dnia 1 na 2 sierpnia nie była łatwa dla powstańców. Jednostki SS, policji i Wehrmachtu wykonały szereg zbrodni. Powstańcy mieli trudną sytuację w tamtym czasie, byli rozstrzeliwani, a jeśli byli ranni to dobijani.

Cywilna ludność również ucierpiała i nie uniknęła niebezpieczeństwa, ponieważ została wymordowana. Domy zamieszkałe były spalane, mężczyźni zamykani w stolarni i paleni żywcem. Ludzie byli wpędzani do piwnic, po czym mordowano ich za pomocą granatów.

Mokotowskie więzienie również zostało zaatakowane i tam wydarzyła się katastrofa. Część więźniów była zmuszana i nakłaniana do wykopania trzech grobów na podwórzu, po czym ich rozstrzelano. Kolejnych więźniów wyciągano przymusowo i mordowano nad mogiłami.

Dom Pisarzy Towarzystwa Jezusowego również spotkała drastyczna sytuacja. Został on ostrzelony, a następnie wtargnęli do niego SS-mani, którzy wyprowadzili ks. superiora Edwarda Kosibowicza. Zamordowano go strzałem w tył głowy.

Mieszkańcy Mokotowa pamiętają!

Mieszkańcy Mokotowa upamiętniają w dalszym ciągu te dramatyczne wydarzenia i odwagę powstańców w różnych uroczystościach. ,,Marsz Mokotowa” codziennie o godzinie 17.00 dobiega z ,,gołębnika”. Mieszkańcy uczestniczą w odrębnych spotkaniach, gdzie składają kwiaty oraz zapalają ,,ogień pamięci” oraz uczestniczą we mszach. Również organizowane są różne wystawy, które są poświęcone m. in. Powstańcom Warszawskim.