Rozpoczęliśmy etap zbierania propozycji do lokalnego planu rozwoju, który obejmie wyznaczony obszar wokół Jeziorka Czerniakowskiego.
Dokument ten ma na celu określenie warunków, jakie będą rządzić przyszłym zagospodarowaniem tego terenu. W stolicy, takie plany decydują o tym, jak można rozwijać i modernizować istniejące budynki, drogi czy place. Prowadzone są również dyskusje na temat trasy infrastruktury oraz sposobu aranżacji terenów zielonych, parków i skwerów.
Jeżeli posiadasz pomysły lub potrzeby związane z tym obszarem, obecnie mamy etap, kiedy można je zgłaszać.
Planowane jest stworzenie projektu dla obszaru, który znajduje się w granicach Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie oraz jego otuliny. Jeziorko Czerniakowskie jest naturalnym zbiornikiem wodnym o powierzchni blisko 12 ha, długości około 1,8 km, szerokości około 0,2 km i głębokości dochodzącej do 3,75 m. Jest ono pozostałością po jednym z dawnych meandrów Wisły. Teren ten, otoczony osiedlami mieszkaniowymi, stanowi prawdziwą enklawę przyrody. Południowa część jeziora jest intensywnie wykorzystywana jako kąpielisko w okresie letnim.
Obszar objęty projektem planu znajduje się na terenie Dzielnicy Mokotów i ma powierzchnię około 102 ha. Jest on ograniczony od północy linią rozgraniczającą al. J. Becka, jak wyznacza to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Trasy Siekierkowskiej w obszarze Łuku Siekierkowskiego, zatwierdzony uchwałą nr 1032/LXVII/98 z 18 czerwca 1998 r. Granica zachodnia jest określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego rejonu Augustówki część I – w rejonie ul. Antoniewskiej, zatwierdzonego uchwałą nr IX/162/2019 Rady m. st. Warszawy z dnia 7 marca 2019 r.
Od południa granicę stanowi granica administracyjna dzielnic Mokotów i Wilanów, natomiast od wschodu określa ją granica miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Miasto – Ogród Sadyba część I, zatwierdzonego uchwałą nr XCII/2350/2014 Rady m. st. Warszawy z 16 października 2014 r., oraz wschodnia granica miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Czerniakowa Południowego, zatwierdzonego w uchwałą nr XV/349/2019 Rady m. st. Warszawy z 4 lipca 2019 r.
Ciekawostką jest fakt, że praktycznie cały obszar objęty planem jest niezabudowany i podlega różnego rodzaju formom ochrony przyrody. Wyjątkiem jest jedynie kwartał zabudowy znajdujący się w rejonie skrzyżowania ul. Powsińskiej i ul. Augustówka.
W przeważającej części tereny te są własnością m.st. Warszawy. Przyjęcie obszaru Jeziorka Czerniakowskiego do planu miejscowego umożliwi między innymi ustalenie przeznaczenia tych terenów zgodnie z wytycznymi studium oraz identyfikację, analizę i monitorowanie potencjalnych zagrożeń dla rezerwatu przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Ponadto pozwoli na ustalenie zasad dotyczących lokalizacji nowej zabudowy oraz zasad zagospodarowania dla istniejącej zabudowy usług sportu oraz usług w rejonie ul. Powsińskiej.