Budowa zakładu termicznego przetwarzania odpadów, ulokowanego na warszawskim Targówku, powoli dobiega końca. Budowa obiektu, którego uruchomienie planowane jest na nadchodzący rok, jest już wykonana w 80%.

Termiczny Zakład Przekształcania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) zlokalizowany na ulicy Zabranieckiej stanie się największym tego typu obiektem w kraju. Po zakończeniu prac rozbudowy, moce instalacji wzrosną aż siedmiokrotnie. Obiekt będzie w stanie przerobić blisko 300 tysięcy ton odpadów rocznie, jednocześnie dostarczając miastu ciepło oraz energię elektryczną.

W ramach kompleksu funkcjonować będzie również sortownia odpadów, do której co roku trafi około 30 tysięcy ton odpadów pochodzących z niebieskich (papierowych) oraz żółtych (plastikowe i metalowe) koszy na śmieci.

To inwestycja komunalna o niespotykanej dotąd skali w Polsce. „Gdy prace zostaną zakończone, będziemy mogli przetwarzać setki tysięcy ton odpadów rocznie w sposób bezpieczny dla środowiska i klimatu, dostarczając przy tym ciepło i prąd” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Status prac na budowie ZUSOK jest bardzo zaawansowany. Aktualnie prace prowadzone są na wielu płaszczyznach jednocześnie, a w ich realizacji uczestniczy codziennie około tysiąca pracowników. Generalny wykonawca realizuje prace budowlane, wykończeniowe oraz prace związane z instalacjami elektrycznymi i mechanicznymi.

Na placu budowy nie ma już największego żurawia wieżowego, który przez ostatnie 1,5 roku był wykorzystywany m.in. do montażu dwóch linii kotłowych i instalacji oczyszczania spalin. Po jego demontażu możliwe było kontynuowanie prac nad pokryciem dachowym dla nowej hali kotłowej.

Prace elewacyjne przy bunkrze odpadów, hali wyładunku oraz kotłowni są na ukończeniu. Wykonawca finalizuje też montaż bram w otworach przeznaczonych do wyładunku odpadów w odpowiedniej hali. Prace montażowe przy rurociągach instalacji kotłowych są nadal kontynuowane. W obu nowo zainstalowanych kotłach trwają prace nad ceramicznym zabezpieczeniem ich wewnętrznych ścian.

Stumetrowa estakada prowadząca do hali wyładunkowej, z podgrzewana nawierzchnią, wymaga jedynie montażu instalacji oświetleniowej i nałożenia ostatniej warstwy asfaltu. Końcową warstwę nawierzchni ułożono już na drogach prowadzących do estakady.

Niby tu tytaj montują urządzenia linii sortowniczej, a największe jej elementy znajdują się już na swoich miejscach. Rozpoczęto również montaż stalowej konstrukcji silosów na popioły, cement oraz wapno. Montaż tych silosów został zaplanowany na bieżący miesiąc.