Publiczna, miejska wypożyczalnia rowerów Veturilo w Warszawie cieszy się imponującą popularnością. Nowe modele jednośladów i zmiany w systemie wypożyczeń przekonały do siebie mieszkańców stolicy. W trwającym od marca do listopada sezonie 2022, rowery te były wypożyczane prawie 5 milionów razy. Ponadto, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z modeli z elektrycznym wspomaganiem.

12. sezon korzystania z usług Veturilo był wyjątkowy. Po przerwie spowodowanej pandemią, mogliśmy korzystać z systemu bez jakichkolwiek obostrzeń. Duże zmiany wprowadził system Veturilo 3.0, który modyfikuje sposób użytkowania miejskich rowerów. Na ulicach pojawiły się całkiem nowe, lżejsze modele wyposażone w odbiorniki GPS służące do lokalizacji roweru. Zasady dotyczące wypożyczenia i zwrotu rowerów również uległy zmianie. Przyjęto nowy system zabezpieczeń, polegający na indywidualnym zapięciu wbudowanym w tylne koło oraz wprowadzono specjalne stojaki do oddawania rowerów. Dodatkowo, stworzono nową aplikację mobilną, która znacznie ułatwiła proces wypożyczania roweru.

Mimo nowych zmian, ceny wypożyczeń pozostały bez zmian od początku istnienia systemu Veturilo, czyli od 11 lat. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe, co stanowi zachętę do korzystania z rowerów jako jednego z elementów miejskiego systemu komunikacji. W sezonie 2022 na ulicach Warszawy można było spotkać 3030 rowerów Veturilo, w tym 300 modeli z elektrycznym wspomaganiem i 30 tandemów. Wszystkie te jednoślady były dostępne w 300 stacjach rozlokowanych po całej Warszawie. W obecnej formule funkcjonowania system ma działać do 2028 roku.

W 2022 roku system Veturilo pobił rekordy popularności. Rowery zostały wypożyczone dokładnie 4 910 240 razy, co oznacza wzrost o milion wypożyczeń w porównaniu do poprzedniego roku. Mimo zmniejszenia liczby dostępnych rowerów (w 2022 roku było ich niemal 5 tys.), liczba wypożyczeń gwałtownie wzrosła. System zyskał też dużo nowych użytkowników – na koniec sezonu zarejestrowanych było już 236 866 unikalnych użytkowników, podczas gdy w marcu liczba ta wynosiła zaledwie 42 832 osoby.

W tym roku obserwowano również wzrost zainteresowania rowerami z elektrycznym wspomaganiem. W sezonie 2022 zostały one wypożyczone 924 935 razy, co stanowi niemal 19% wszystkich wypożyczeń. Z kolei tradycyjne rowery wypożyczano 3 953 560 razy.

Na koniec sezonu Veturilo składało się z 3281 rowerów oraz 329 stacji, co oznacza wzrost zarówno liczby jednośladów, jak i miejsc do ich wypożyczenia. Dodatkowo, pod koniec października do systemu Veturilo dołączono cztery okoliczne miejskie systemy (w Markach, Otwocku, Piasecznie i Pruszkowie), które dostarczyły dodatkowe 35 stacji i 278 rowerów.

Co ciekawe, trzy z pięciu najpopularniejszych stacji Veturilo w tym sezonie znajdują się przy stacjach drugiej linii metra, co potwierdza tezę o traktowaniu roweru jako elementu komunikacji miejskiej. Najwięcej wypożyczeń odnotowano przy parkingu przy Centrum Nauki Kopernik – wykorzystywane były tam aż 70 250 razy.

Jeśli chodzi o dzielnice, najwięcej wypożyczeń odbywało się w Śródmieściu (22,94 proc.). Użytkownicy Veturilo chętnie korzystali też z rowerów na Woli (13,79 proc.), Mokotowie (11,12 proc.), Ochocie (8,41 proc.), Pradze-Północ (7,72 proc.) i Pradze-Południe (7,61 proc.).