W dniach 26 i 27 stycznia zbliża się ważne wydarzenie, jakim są uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Celem tych obchodów jest nie tylko upamiętnienie ofiar masowego mordu dokonanego przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej, ale także manifestacja sprzeciwu wobec osób negujących fakt istnienia Holokaustu jako rzeczywistości historycznej.

Decyzję o ustanowieniu 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu podjęło Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 2005. Wybór tej daty nie był przypadkowy – to właśnie 27 stycznia 1945 roku doczekało wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ apelowało również do wszystkich narodów o podjęcie działań mających na celu przypomnienie i edukację na temat tego mrocznego fragmentu historii, aby służył on jako przestroga przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Pod pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskiej ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej, 26 stycznia (piątek) o godzinie 13:00 będą miały miejsce tegoroczne uroczystości. Program tych wydarzeń obejmuje między innymi ekumeniczną modlitwę przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, występ aktorów Teatru Żydowskiego oraz oficjalne złożenie wieńców. Wydarzenie to odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

Organizatorzy zachęcają wszystkich mieszkańców stolicy do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu, poprzez zapalenie 27 stycznia o godzinie 18:00 świecy w oknie swojego domu, co jest znane jako „Światło Pamięci”.

27 stycznia na ulicach Warszawy pojawi się także symboliczny tramwaj, ozdobiony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd ma na celu przypomnienie mieszkańcom miasta o tragicznym losie ich żydowskich sąsiadów z czasów II wojny światowej, którzy padli ofiarami gett i obozów zagłady. Tramwaj poruszać się będzie trasą pl. Narutowicza – ul. Marszałkowska – ul. Stawki – ul. Popiełuszki – Metro Marymont – ul. Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.