Wodociągi Warszawskie nieustannie dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej, zbliżając się do tego celu coraz większymi krokami. W roku 2023 udało im się wytworzyć niemal 60 tys. MWh prądu z własnych, głównie odnawialnych, źródeł energii. Ta ilość pokrywa prawie jedną trzecią rocznego zapotrzebowania miejskiej spółki na energię, a także jest wystarczająca na zaspokojenie rocznych potrzeb energetycznych 30 tys. domostw.

Energia produkowana przez Wodociągi Warszawskie pochodzi głównie z przetwarzania ścieków, w szczególności biogazu, który powstaje w wyniku procesu fermentacji osadów ściekowych. Ten proces zachodzi w trzech oczyszczalniach należących do MPWiK, czyli Oczyszczalni Ścieków Czajka, Południe i Pruszków. Spalanie biogazu umożliwiło spółce wygenerowanie 49 tys. MWh prądu w roku minionym.

Kolejnym źródłem energii dla spółki są panele fotowoltaiczne, umieszczone na terenach Wodociągów Warszawskich. Dzięki nim, w ciągu ubiegłego roku udało się uzyskać 5,5 tys. MWh prądu, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 1,8 MWh wygenerowanych rok wcześniej.

Wodociągi Warszawskie korzystają również z energii wytwarzanej przez turbinę parową znajdującą się w spalarni na terenie zakładu Czajka. To źródło dostarczyło dodatkowe 5,5 tys. MWh.

Spółka nieustannie dąży do zwiększenia produkcji energii i modernizuje swoje oczyszczalnie, aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii. Aktualnie trwają prace nad modernizacją oczyszczalni ścieków Południe, które mają na celu m.in. zwiększenie produkcji biogazu.

Patrząc przez pryzmat średnich kosztów energii elektrycznej, wynika, że MPWiK dzięki wykorzystaniu własnych źródeł energii zaoszczędził w ubiegłym roku około 56,7 mln zł netto.

W ramach podpisanych listów intencyjnych z PGNiG Termika i Veolią Warszawa, Wodociągi Warszawskie analizują możliwość odzyskiwania ciepła z komunalnych ścieków. Trwają też prace nad instalacją, która miałaby służyć do ogrzewania wybranych budynków Politechniki Warszawskiej ciepłem pozyskiwanym ze ścieków.

Średnio każdego dnia Wodociągi Warszawskie dostarczają mieszkańcom Warszawy i niektórych sąsiadujących gmin blisko 350 mln litrów wody wypływającej z kranów, oraz odbierają i oczyszczają ponad 500 mln litrów ścieków. Odnawialna energia elektryczna i cieplna uzyskiwana z tych procesów stanowi ważny element strategii gospodarki obiegu zamkniętego, którą spółka pragnie realizować. Oczyszczone ścieki są już obecnie wykorzystywane do celów technologicznych, takich jak chłodzenie i mycie maszyn czy podlewanie roślin, a także do celów przeciwpożarowych. Dzięki ostatnim inwestycjom spółka jest w stanie skutecznie odpowiadać na ekologiczne i ekonomiczne wyzwania.