Podczas swojej pierwszej wizyty oficjalnej jako monarcha, król Danii Fryderyk X, skupił się na problematyce efektywności energetycznej podczas spotkań w Warszawie. Ważnym punktem wizyty było podpisanie porozumienia mającego na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Planowane działania zakładają, że ciepło odpadowe powstałe podczas użytkowania warszawskiego metra będzie wykorzystywane do ogrzewania mieszkań w stolicy.
Jako tło dla podpisania ważnego porozumienia służył peron stacji Stadion warszawskiego metra. Król Dania, wraz z delegacją i polskimi urzędnikami, zatwierdzili plan mający na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez odzyskiwanie ciepła odpadowego z metra. To podejście jest zgodne z Zieloną Wizją Warszawy i ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście.
Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce, wyraził swoje zadowolenie z możliwości współpracy pomiędzy krajami, nazywając ten projekt doskonałym przykładem polsko-duńskiej synergii w dziedzinie efektywności energetycznej i rozwoju miast.
Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, podkreślił, że dążenie do ograniczenia emisji CO2 jest kluczowym elementem ekologicznej strategii miasta. Zapowiedział, że technologia odzyskiwania ciepła odpadowego zostanie wykorzystana podczas budowy trzeciej linii metra, która ma zostać skierowana na Pragę-Południe – jedną z dzielnic wybranych do realizacji pilotażowych projektów w ramach europejskiej inicjatywy 100 neutralnych klimatycznie miast.
Nadmiar ciepła pozostaje największym nieeksploatowanym źródłem energii na świecie. Nowo nawiązane porozumienie polsko-duńskie będzie badało możliwości ponownego wykorzystania nadmiaru ciepła generowanego przez metro warszawskie do ogrzewania budynków, domów i wody miejskiej. Szacuje się, że dostępny nadmiar ciepła w Warszawie może zaspokoić zapotrzebowanie co najmniej 275 tysięcy mieszkańców, a potencjał tej nadwyżki ocenia się na 3,8 TWh rocznie.
Współpraca pomiędzy Polską a Danią została formalnie rozpoczęta podczas uroczystej ceremonii, w której udział wziął duński monarcha. Po ceremonii w Centrum Kreatywności Targowa odbyła się debata na temat dekarbonizacji miast.
Warszawa jest zaangażowana w dążenie do neutralności klimatycznej jako jeden z uczestników programu „Miasta” w ramach inicjatywy „Horyzont Europa” Komisji Europejskiej. Współpraca z Danią jest istotnym krokiem w osiągnięciu tego celu.