Stolica Polski, Warszawa, jest gotowa po raz szesnasty wyłonić najbardziej cenioną książkę historyczną roku, której autor zostanie uhonorowany Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy noszącą imię Kazimierza Moczarskiego. Proces zgłaszania tytułów do tej prestiżowej nagrody trwa do 13 maja. Zwycięzca otrzyma nie tylko uznania, ale i gratyfikację finansową w postaci 50 tys. złotych oraz specjalnie zaprojektowaną statuetkę. Od tego roku, wprowadzono również nowość – nominowani autorzy również będą otrzymywać nagrody pieniężne.

W konkursie mogą brać udział nie tylko naukowe prace historyczne, ale też dzienniki, pamiętniki oraz edycje źródłowe. Organizatorzy, pragnąc oddać hołd patronowi nagrody, Kazimierzowi Moczarskiemu, autorce znanej książki „Rozmowy z katem”, mają nadzieję na zgłoszenia tytułów nie tylko ściśle naukowych, ale takich które dotrą do szerokiego grona czytelników.

Nowością tegorocznej edycji jest fakt, że wszyscy nominowani otrzymają nagrody finansowe. Jury wybierze pięć tytułów, które zostaną przedstawione czytelnikom „Gazety Wyborczej”. Zwycięzca, oprócz nagrody pieniężnej 50 tys. złotych, otrzyma także statuetkę „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego”, zaprojektowaną przez rzeźbiarza Jacka Kowalskiego, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pozostali nominowani otrzymają po 10 tys. złotych. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się jesienią.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski od momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku do dzisiejszych dni. Organizatorem i fundatorem nagrody jest miasto stołeczne Warszawa, a współorganizatorami są Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Biblioteka Narodowa jest partnerem wydarzenia, a patronem medialnym jest „Gazeta Wyborcza”.

Nagrodę patronuje Kazimierz Moczarski – dziennikarz, prawnik, demokrata, społecznik i żołnierz Armii Krajowej, który przez 11 lat był więziony przez komunistów. Jest autorem „Rozmów z katem” – zapisu dialogów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił celę w więzieniu na Mokotowie.

W poprzednich edycjach Nagrody Historycznej m.st. Warszawy laureatami byli takie osobistości jak Timothy Snyder, Marcin Zaremba, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Olga Linkiewicz, Jerzy Kochanowski, Grzegorz Piątek i Anna Wylegała. Zwycięzcą ubiegłorocznej jubileuszowej edycji został Sławomir Łotysz za książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”.

Jury Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego tworzy jedenastu członków: prof. Andrzej Friszke (przewodniczący), prof. Antoni Dudek, prof. Dobrochna Kałwa, prof. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Jan Kofman, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, prof. Anna Landau-Czajka, dr Anna Machcewicz, dr Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert oraz Andrzej Wielowieyski.