Działania policyjne podjęte przez warszawską grupę „Orzeł”, której celem jest walka z przestępczością samochodową, doprowadziły do rozbicia kolejnej grupy przestępczej specjalizującej się w kradzieżach i paserstwie pojazdów. Śledztwo, prowadzone przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w stolicy Polski, zaowocowało postawieniem zarzutów dla 10 mężczyzn. Szczegółowo, sześciu z nich jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwóch zostanie oskarżonych o kierowanie tą zorganizowaną grupą przestępczą.

Stołeczni funkcjonariusze grupy „Orzeł” są nieugięci w swoim pościgu za przestępcami. Specjalizują się w badaniu struktur organizacyjnych gangów zajmujących się kradzieżą pojazdów oraz w zatrzymywaniu osób zaangażowanych w ten nielegalny proceder. Dzięki ich ciężkiej pracy pod nadzorem Prokuratury Krajowej udało się dokładnie przeanalizować działania grupy operującej na terenie Warszawy, powiatów ościennych oraz Belgii i Holandii. Zidentyfikowali członków gangu oraz określili ich role w nielegalnym procederze. Wykryli osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie zleceniodawców, typowanie pojazdów do kradzieży, organizowanie sprzętu potrzebnego do pokonywania zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych. Inni członkowie zajmowali się kradzieżą pojazdów, usuwaniem urządzeń umożliwiających namierzenie, demontażem i sprzedażą uzyskanych z pojazdów części. Według ustaleń śledztwa, części te były sprzedawane online i mogły być używane w warsztatach samochodowych. Gang najczęściej interesował się samochodami amerykańskimi, japońskimi i koreańskimi.

Pod koniec kwietnia tego roku, wczesnym rankiem, policjanci z grupy „Orzeł” przy wsparciu stołecznych kryminalnych, kolegów z „Kobry” z KRP Warszawa VII, policjantów z KRP Warszawa IV, policjantów z KPP Otwock, udziale CPKP „BOA” oraz biegłych z Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat – notowanych za kradzieże aut. W wyniku przeszukań znaleziono sprzęt używany do kradzieży pojazdów, w tym zagłuszarki sygnału GPS, urządzenie do wyszukiwania lokalizatorów GPS i inny specjalistyczny sprzęt do awaryjnego uruchomienia pojazdów przez podłączenie do systemów samochodowych. Zabezpieczono również 3 pojazdy oraz części z kradzionych samochodów o łącznej wartości 615 tys. zł.

Zatrzymane osoby zostały przewiezione do Komendy Stołecznej Policji. Zebrany materiał dowodowy pozwolił Prokuraturze Krajowej postawić zarzuty wszystkim zatrzymanym oraz dwóm mężczyznom w wieku 37 i 45 lat, którzy byli przetrzymywani w areszcie śledczym. To właśnie oni stali na czele gangu i byli tymczasowo aresztowani od roku, po tym jak zostali zatrzymani „na gorącym uczynku” kradzieży pojazdu.

Łącznie przedstawiono 108 zarzutów, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieżach pojazdów i paserstwie. Straty wywołane działalnością przestępczą gangów wynoszą 4 mln zł. Na wniosek Prokuratury, Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec 7 mężczyzn, natomiast 3 osoby objęto dozorem Policji. Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, kradzież z włamaniem oraz udział w grupie przestępczej grozi do 10 lat więzienia, zaś za paserstwo – do 5 lat więzienia.