Z okazji Dnia Matki, obchodzonego 26 maja, Warszawa ujawnia gamę wsparcia, jakie miasto oferuje dla kobiet planujących macierzyństwo oraz dla tych, które już są mamami. Stolica proponuje program in vitro dla kobiet próbujących zajść w ciążę oraz gwarantuje wszechstronną opiekę medyczną dla kobiet na każdym etapie życia za pośrednictwem Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. Miasto udostępnia również szereg bezpłatnych szkół rodzenia oraz wsparcie w opiece nad małymi dziećmi poprzez bezpłatne miejsca w żłobkach i przedszkolach.

„Moje najlepsze życzenia dla mam z Warszawy to zdrowie, radość i spełnienie marzeń. Pamiętając o wszystkich matkach i kobietach mieszkających w stolicy, tworzymy system miejskiego wsparcia. Już od kilku lat z miejskiego budżetu finansujemy program leczenia niepłodności, dzięki któremu urodziło się już prawie 2,5 tysiąca dzieci. Ponadto uruchomiliśmy pierwszą miejską poradnię leczenia niepłodności oraz Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, unikalną miejską placówkę medyczną dostępną dla wszystkich warszawianek, bez względu na wiek. Dodatkowo oferujemy bezpłatne szczepienia i programy zdrowotne”, mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. „Wspieramy kobiety nie tylko w sferze zawodowej. Dlatego w ciągu ostatnich kilku lat stworzyliśmy 17 tysięcy nowych miejsc opieki w żłobkach i zbudowaliśmy 26 nowych przedszkoli”, dodaje prezydent.

Miejska poradnia leczenia niepłodności została otwarta przez prezydenta Trzaskowskiego w marcu 2024 roku. Otwarcie tej placówki było pierwszym krokiem do uruchomienia pierwszego w Polsce samorządowego ośrodka leczenia niepłodności za pomocą in vitro. Poradnia znajduje się w Warszawskim Szpitalu Południowym na Ursynowie.

Warszawa, będąc jednym z pierwszych samorządów w Polsce, finansuje program leczenia niepłodności od 2017 roku. Do tej pory miasto przeznaczyło na ten cel ponad 57 milionów złotych – tylko od początku 2024 roku z budżetu stolicy wydano już prawie 3,3 miliona złotych na wsparcie leczenia osób dotkniętych problemem niepłodności – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, odpowiedzialna za obszar zdrowia w mieście.

Warszawie przyszłe mamy mogą liczyć na najlepszą opiekę okołoporodową w miejskich szpitalach ginekologiczno-położniczych oraz placówkach z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Trzy z miejskich szpitali (Szpital Południowy, Praski i św. Zofii) znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu Fundacji „Rodzić po Ludzku”.

Wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze oraz te z oddziałami ginekologiczno-położniczymi oferują możliwość otrzymania znieczulenia podczas porodu i są w czołówce placówek w Polsce pod względem procentowego udziału znieczuleń przy porodach.

Dbając o zdrowie wszystkich kobiet, w 2023 roku miasto otworzyło Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet (WIZK) przy ulicy Inflanckiej. To miejsce oferuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną dla kobiet na każdym etapie życia. W minionym roku WIZK odwiedziło ponad 21 tysięcy pacjentek, a urodziło się tam prawie 1,3 tysiąca dzieci.

Warszawa oferuje też bezpłatne szczepienia – dla małych dzieci oraz seniorów przeciwko grypie sezonowej i nastolatków przeciwko HPV.

Aby ułatwić kobietom powrót do pracy po macierzyństwie, Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła program bezpłatnych żłobków. Obecnie do dyspozycji warszawskich rodzin jest ponad 17 tysięcy miejsc bezpłatnej opieki.

cat: Aktualności, Uncategorised