Zbliża się 33. edycja Biegu Powstańców Warszawskich, której planowany termin to ostatnia sobota lipca, 27. dnia tego miesiąca. Z uwagi na to wydarzenie, kilka dzielnic stolicy będzie musiało zmierzyć się ze zmienioną organizacją ruchu.

Bieg Powstania Warszawskiego jest elementem Warszawskiej Triady Biegowej – największego w Polsce cyklu biegowego świętującego najważniejsze rocznice w historii naszego kraju. Tegoroczne zawody odbędą się na dwóch dystansach, tj. 5 km i 10 km, a liczba zgłoszonych uczestników przekroczyła już 10 tysięcy.

Wiceprezydentka m.st. Warszawy, Renata Kaznowska, podkreśla unikalny charakter tego wydarzenia, nazywając go „wielkim biegowym świętem”, które jednoczy warszawiaków w hołdzie dla bohaterów Powstania Warszawskiego z 1944 roku.

Pierwszy bieg wystartuje o 20:30, natomiast drugi – o 21:15. Piesi będą mogli przekraczać trasę biegu jedynie w wyznaczonych punktach i pod nadzorem służb porządkowych lub policji. Szczegółowe informacje na temat organizacji biegu dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia.

Organizatorami Biegu Powstańców Warszawskich są Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja Maraton Warszawski.

Trasa zawodów jest nierozerwalnie związana z symbolicznymi miejscami powstańczego zrywu z 1944 roku. Start zaplanowano na skrzyżowaniu ulic Bonifraterskiej i Konwiktorskiej, gdzie podczas II wojny światowej dochodziło do ciężkich walk. Uczestnicy biegu przebiegną ulicami Bonifraterską, Muranowską i Andersa, kierując się w stronę Żoliborza.

Wejście na trasę biegu rozpocznie się kilka godzin przed startem. Jak wynika z planu, o godzinie 16:30 zostaną zamknięte ulice Konwiktorska i Bonifraterska (od Konwiktorskiej do Świętojerskiej). Kierowcy będą mogli korzystać tylko z jednego pasa ruchu na ulicy Bonifraterskiej, między Muranowską a Wałową, do godziny 19:30. O tej samej porze zaplanowano zamknięcie placu Krasińskich. Następne zmiany wprowadzone zostaną w godzinach 20:45-21:30, kiedy to ruch na ulicy Miodowej zostanie skierowany w stronę ulicy Kapucyńskiej i Trasy W-Z.

Ruch na placu Krasińskich oraz na ulicy Muranowskiej powinien wrócić do normy około godziny 22:00, natomiast ulica Konwiktorska będzie zamknięta najdłużej – do niedzieli, 28 lipca, do godziny 2:00.

Po opuszczeniu wiaduktu kolejowego, biegacze skierują się na ulicę Mickiewicza, a następnie na plac Inwalidów i ulicę Czarnieckiego. Po dotarciu do ul. Krasińskiego zawodnicy uderzą w stronę Centrum Olimpijskiego.

W związku z tym o godzinie 20:00 zamknięte zostaną jezdnia ulicy Mickiewicza prowadząca w stronę Bielan, plac Inwalidów oraz część ulicy Czarnieckiego po stronie Cytadeli. Zamknięty będzie także fragment ulicy Krasińskiego od Wisłostrady do Czarnieckiego.

Na węźle z Wisłostradą biegacze walczący o zwycięstwo na krótszym dystansie skręcą w prawo, w stronę Starego Miasta. Ci, którzy wybrali dłuższy dystans, pobiegną ulicą Gwiaździstą, wzdłuż parku Kępa Potocka, a następnie wrócą do Śródmieścia Wisłostradą.

Z uwagi na bieg, o godzinie 20:00 zamknięta zostanie jezdnia Wisłostrady prowadząca w stronę Wilanowa, na odcinku od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Wenedów. O godzinie 21:00 wyłączona z ruchu zostanie także ulica Gwiaździsta.

Ostatni etap biegu poprowadzi uczestników ulicami: Wybrzeże Gdyńskie, Krajewskiego, Zakroczymską i Konwiktorską. Te drogi również zostaną zamknięte o godzinie 20:00.

W dniu zawodów na trasie biegu pojawią się znaki zakazu zatrzymywania się i postoju, z tabliczkami informującymi o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela. Od godziny 16:30 zakazy staną także na ulicach Sapieżyńskiej i Wałowej. Na pozostałych drogach zakaz parkowania będzie obowiązywać od godziny 20:00 do końca dnia.

Począwszy od rozpoczęcia przygotowań do imprezy i stopniowego zamykania kolejnych ulic, na trasy objazdowe będą kierowane tramwaje linii: 6, 15 i 18 oraz autobusy linii: 100, 114, 116, 121, 122, 157, 178, 180, 185, 197, 503 i 518.