Aktualnie trwają konsultacje społeczne na temat proponowanych zmian w uchwale regulującej funkcjonowanie budżetu obywatelskiego. Do 25 września zgłoszenia są otwarte dla mieszkańców, którzy chcą wyrazić swoje zdanie na temat wprowadzanych nowości. Zmiany mają na celu poprawę funkcjonowania budżetu obywatelskiego.

Nowe zapisy w uchwale proponują możliwość składania projektów nie tylko na skalę miasta czy dzielnic, ale także dotyczących konkretnych obszarów lokalnych. W dodatku, większość funduszy przeznaczonych na realizację projektów w ramach budżetu obywatelskiego będzie trafiać do projektów o mniejszej skali – dzielnicowych i lokalnych. To oznacza, że więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na realizację zadań w mniejszych jednostkach terytorialnych.

Mieszkańcy będą też mieć szansę zgłaszać tak zwane projekty miękkie, które obejmują organizację różnego rodzaju wydarzeń i spotkań, nawet na terenach nie należących do gminy, na przykład terenach wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni.

Wśród proponowanych zmian jest też ograniczenie liczby lokalizacji dla projektów inwestycyjnych, które zwykle charakteryzują się skomplikowanymi opisami. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli szybciej zapoznać się z proponowanymi zmianami i świadomie decydować o swoim wyborze podczas głosowania.

Pojawiła się również propozycja łączenia projektów o podobnej tematyce, dzięki czemu nie będą one musiały konkurować ze sobą. Projekty dotyczące tego samego zagadnienia lub obszaru będą miały możliwość połączenia, za zgodą osób zgłaszających propozycje.

Złożenie projektu będzie prostsze – wymagać będzie wypełnienia mniejszej liczby pól. Wciąż konieczne będzie dołączenie listy osób popierających projekt, ale liczba wymaganych podpisów zostanie zmniejszona.

Zaplanowano także ulepszenia dotyczące wprowadzania zmian w zgłoszonym projekcie. Osoba zgłaszająca projekt będzie miała możliwość zgłoszenia proponowanych modyfikacji, co wcześniej było możliwe tylko na wniosek urzędnika.

Planuje się również podniesienie minimalnej liczby głosów, które musi uzyskać projekt w głosowaniu, aby zwiększyć poparcie społeczne dla wybieranych projektów.

Konsultacje społeczne można przeprowadzić online, na stronie: konsultacje.um.warszawa.pl/bo lub podczas spotkań stacjonarnych i online. Pierwsze z nich odbędą się w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, przy ul. Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4 w czwartek, 19 września i wtorek, 24 września, w godzinach od 17.30 do 19.30. Spotkanie konsultacyjne online zaplanowane jest na środę, 25 września, o godzinie 17.30.