W ostatnich dniach lata, od 20 do 22 września, stołeczna Fundacja Historia i Kultura zorganizuje Jesienne Targi Książki. Impreza, której prezydent Warszawy patronuje honorowo, odbędzie się w okolicach Pałacu Kultury i Nauki, przy Al. Jerozolimskich. Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu będą dostępne dla publiczności bez żadnych opłat.

Na terenie ustawionych obok Pałacu Kultury i Nauki namiotów, tuż obok Kinoteki, będzie można spotkać wydawców różnego rodzaju literatury: od pięknej, przez kryminały, literaturę faktu, po książki dla dzieci i młodzieży. Będą tam także obecni antykwariusze i wydawcy gier planszowych.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu zobaczymy wielu znakomitych autorów. Już 20 września, kilka dni po jej oficjalnej premierze, Anne Applebaum przedstawi swoją najnowszą książkę – „Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem”. Laureatka Nagrody Pulitzera w swoim dziele nawołuje do radykalnej przemiany polityki i wartości w celu przeciwdziałania zagrożeniu, jakim są państwa autokratyczne.

Na festiwalu pojawi się także Iwa Pezuaszwili – gruziński pisarz, laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Opowie o swojej nagrodzonej powieści „Zsyp”, która opisuje trudności w podejmowaniu decyzji w obliczu wielu prawd.

W ramach promocji czytelnictwa i kultury duńskiej oraz polskiej na terenie targów będzie można spotkać BookBike DK-PL – specjalny rower cargo, który zachęca do czytania i jazdy na rowerze. Jest to projekt duńsko-polskiego duetu: Jacoba Dammas i Józefiny Jarmużewskiej.

Program festiwalu obejmie również spotkanie z Małgorzatą Oliwią Sobczak – autorką serii „Kolory zła”, której pierwsza część została zekranizowana i stała się hitem Netflix’a. Dodatkowo, Maciej Jarkowiec zaprezentuje swoją książkę o historii kina amerykańskiego – „Na bulwarach czyhają potwory. Filmowa historia Ameryki”.

Na setną rocznicę debiutu Polaków na Igrzyskach Olimpijskich, podczas targów odbędzie się również spotkanie z Danielem Lisem, autorem książki „Pierwsza drużyna. Paryż 1924. Polski debiut na Igrzyskach Olimpijskich”, opowiadającej o zapomnianych historiach polskich sportowców.

Wśród prezentujących się na scenie znajdą się pomiędzy innymi: Marek Sygacz, Michał Zgajewski , Anna Fryczkowska, Mateusz Pakuła, Michał Książek, Wojciech Orliński oraz Melka Kowal. Festiwal zaoferuje także wiele atrakcji dla najmłodszych czytelników, w tym spotkanie z Marcinem Kruszewskim i przedstawienia, które odbędą się w sobotę i niedzielę o godzinie 10:00 na Scenie Głównej.