Możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji w zarządzaniu miastem, efektywne metody produkcji wodoru czy zagadnienia związane z rozwijaniem instytucji kultury społecznej, to tylko niektóre z tematów, na które odpowiedź będą poszukiwali tegoroczni laureaci stypendiów m.st. Warszawy przeznaczonych dla doktorantów. Zdobywcy mogą liczyć na wsparcie finansowe do wysokości 30 tysięcy złotych.
Miasto Warszawa ogłosiło nazwiska zwycięzców szóstej edycji programu stypendialnego dla doktorantów. Grupa siedmiu ambitnych młodych naukowców będzie prowadzić swoje badania mające na celu znalezienie rozwiązań dla problemów związanych z funkcjonowaniem i dalszym rozwojem stolicy.
Dla Krzysztofa Janasa, który po raz drugi został laureatem, stypendium było nie tylko istotnym punktem w jego karierze badawczej, ale również niezapomnianym doświadczeniem. To właśnie współpraca z pracownikami urzędu miasta dała mu możliwość praktycznego sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Janas zachęca innych doktorantów do zgłaszania swoich projektów w kolejnych edycjach programu, podkreślając, że jest to szansa na zrealizowanie ciekawego projektu badawczego we współpracy z ludźmi zainteresowanymi ich pracą i wynikami badań.
W tej edycji uczestnicy będą prowadzić badania w różnych obszarach. Pomiędzy innymi zajmą się wolontariatem mieszkańców Warszawy, produkcją wodoru dla jednostek samorządu terytorialnego, stworzeniem sensorycznej mapy miasta, badaniem praktyk kulturowych, analizą roli społecznych instytucji kultury oraz ogrodów działkowych w strukturze rekreacyjnej i przestrzeni publicznej miasta czy wykorzystaniem sztucznej inteligencji w zarządzaniu miastem.
Od początku programu m.st. Warszawy dla doktorantów, urząd przyjął blisko 200 wniosków i przyznał 33 stypendia o wartości do 30 tysięcy złotych. Oprócz wsparcia finansowego, laureaci mogą liczyć na pomoc merytoryczną pracowników urzędu, która obejmuje ułatwienie dostępu do danych i opracowań posiadanych przez urząd lub pomoc w załatwieniu formalności związanych z realizacją badań. Wyniki udanych projektów badawczych będą miały zastosowanie w kształtowaniu polityk miejskich.
Na listopadowej konferencji pt. „Warszawa w świetle badań naukowych” planowane jest przedstawienie wyników prac stypendystów piątej edycji programu. Ponadto, miasto zaprasza doktorantów z całego kraju do wzięcia udziału w kolejnej edycji stypendiów. Tematyka dla przyszłych wniosków zostanie ogłoszona wiosną 2025 roku.