Poczynając od pierwszego dnia roku 2025, obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące miejskiego dofinansowania akcji likwidacji tzw. kopciuchów i instalacji użytu publicznego korzystających z odnawialnych źródeł energii. Radni miasta Warszawy, podczas czwartkowej sesji, podjęli decyzję wprowadzenia tych zmian. Wprowadzenie modyfikacji w procedurze finansowego wsparcia dla projektów zmierzających do redukcji powierzchni pokrytych betonem również znalazło się wśród działań podjętych przez radnych.

Przełom nastąpi w kwestii dofinansowania działań mających na celu eliminację niewydolnych źródeł ciepła. W ciągu ostatnich lat udało się usunąć ponad 80% kopciuchów funkcjonujących w stolicy, gdzie programy wsparcia dla mieszkańców były realizowane od 2017 roku. Całkowita kwota przeznaczona z budżetu miasta na te inicjatywy wynosiła prawie 90 milionów złotych. Niemniej jednak, liczba aplikacji o wsparcie spada od roku 2022.

Główne nowości w dotacjach na likwidację kopciuchów

Nowe przepisy wprowadzają ostateczną datę składania wniosków o dotacje na wycofywanie kopciuchów. Będą one przyjmowane jedynie do końca bieżącego roku, a wypłata środków będzie możliwa do końca 2025 roku. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę swojego kopciucha po tym terminie, będą mogli skorzystać z pomocy doradców technicznych. Specjaliści miasta pomogą im przygotować wnioski do programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, które łączą finansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła oraz pracami termomodernizacyjnymi.

Termin składania wniosków o wsparcie na demontaż pieców spełniających wymagania klas 3 i 4 wyznaczono do 31 marca 2027 roku. W tym przypadku ostatnia dotacja zostanie wypłacona do końca tego samego roku.

Miasto Warszawa postanowiło także odejść od finansowania instalacji kotłów gazowych. Aplikacje o dotację będą przyjmowane tylko do końca bieżącego roku, a mieszkańcy będą mieli czas na realizację inwestycji i uzyskanie miejskiej dotacji do końca 2025 roku. Z drugiej strony, miasto zacznie wspierać przedsięwzięcia polegające na usuwaniu niewydajnych i kosztownych w eksploatacji kotłów gazowych. Chodzi o urządzenia, które są używane przez co najmniej 10 lat lub posiadają otwartą komorę spalania. Jest to reakcja na uwagi zgłaszane przez mieszkańców stolicy. Według prognoz, obecnie w Warszawie jest około 78 tysięcy lokalizacji z źródłem ogrzewania na paliwo gazowe.

Zgodnie z nowym regulaminem, zmieni się również termin składania wniosków oraz wysokość wsparcia na likwidację kopciucha. Od nowego roku dokumenty będą przyjmowane od września do marca, a samo dofinansowanie będzie ustalone na stałym poziomie kwotowym i wyniesie od 10 do 40 tysięcy złotych.

Zmiany w dotacjach na montaż instalacji OZE

Wprowadzone zostaną także modyfikacje w zasadach udzielania dotacji na montaż systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii. Czas przyjmowania wniosków zostanie wydłużony do marca. Pompy ciepła typu powietrze-powietrze zostaną wyłączone ze wsparcia miejskiego na OZE. Mieszkańcy będą mogli instalować tylko gruntowe pompy ciepła oraz pompy ciepła powietrze-woda oprócz kolektorów słonecznych, fotowoltaiki i turbin wiatrowych. Dla tych dwóch typów pomp wprowadzono wymóg, aby były one zarejestrowane na „Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów” (ZUM).

Nowością będzie także udzielanie dotacji na magazyny energii do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych.

Dotacje na rozbetonowanie

Zmieniona uchwała wprowadza odrębną kategorię dla dotacji na rozbetonowanie i zazielenianie powierzchni. Wysokość miejskiego dofinansowania wyniesie 70 procent kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 150 tysięcy złotych. Miejskie wsparcie obejmie inwestycje, które zakładają likwidację nawierzchni nieprzepuszczalnych dla wody. Minimalna powierzchnia pojedynczego fragmentu poddawanego zmianom ma wynosić 5 metrów kwadratowych, a ich suma ma być większa lub równa 200 metrów kwadratowych.

Możliwość złożenia wniosku o dotację na rozbetonowanie będzie dostępna już w momencie wejścia w życie zmienionej uchwały, czyli w połowie listopada.