Październik, globalnie obchodzony jako miesiąc walki z rakiem piersi, dobiegł końca. W związku z tym wydarzeniem prezydent Rafał Trzaskowski odwiedził szpital miejski na ulicy Madalińskiego, który jest wyspecjalizowany w leczeniu nowotworów kobiet. Tam miał okazję spotkać się zarówno z personelem medycznym, jak i pacjentkami walczącymi z chorobą. Z kolei listopad, następny w kalendarzu zdrowotnym, poświęcony jest profilaktyce nowotworów dotykających mężczyzn.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, apelował do warszawiaków o dbanie o własne zdrowie poprzez regularne badania. Podkreślił, że najważniejszą rolę w walce z chorobami nowotworowymi odgrywa profilaktyka. W tym roku uruchomiono nowy program profilaktyki onkologicznej „Sprawdzam!”, który jest całkowicie bezpłatny. Prezydent wspomniał również o badaniach mammograficznych dostępnych w miejskich przychodniach oraz opiece medycznej i wsparciu oferowanym pacjentom w szpitalach.

Specjaliści alarmują, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Rocznie wykrywa się go u około 20 tysięcy pacjentek w Polsce, z czego ponad 1200 przypadków diagnozuje się w Warszawie. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze wykrycie choroby, która jest wtedy uleczalna. W październiku odbywają się akcje i kampanie społeczne mające na celu zapobieganie i leczenie raka piersi. 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami borykającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. W ramach tego miesiąca organizowana jest globalna akcja społeczna o nazwie Movember – nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów moustache (wąsy) i November (listopad). Co roku u blisko 20 tysięcy mężczyzn wykrywane są nowotwory jądra i gruczołu krokowego, z czego około 1000 przypadków dotyczy mieszkańców Warszawy.

Warszawski program „Sprawdzam!” obejmuje działania edukacyjne dotyczące samobadania piersi i jąder, promocję badań profilaktycznych oraz zdrowego stylu życia. W ramach tych działań, w około 90 poradniach podstawowej opieki zdrowotnej na terenie Warszawy, pacjenci otrzymują zaproszenia do udziału w zajęciach edukacyjnych dotyczących samobadania piersi i jąder. Szkolenia prowadzone są przez specjalnie przeszkolony personel medyczny z wykorzystaniem anatomicznych modeli-fantomów.

Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, informuje, że program „Sprawdzam!” ma na celu wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne. Pacjenci mają możliwość uczestniczenia w zaplanowanych szkoleniach zaraz po wizycie lekarskiej lub umówienia się na inny dogodny termin. W programie planuje się wydać blisko 2,5 miliona złotych do końca roku.

Leczenie onkologiczne jest prowadzone w miejskich szpitalach, które posiadają oddziały onkologiczne, chirurgii onkologicznej oraz chemioterapii. Szpitale Grochowski i Specjalistyczny im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego specjalizują się w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi. Szpital na Mokotowie zajmuje się również opieką nad pacjentkami onkologicznymi w ciąży oraz leczeniem nowotworów kobiecych narządów płciowych.

Szpital Czerniakowski przy ulicy Stępińskiej współpracuje z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie kadra medyczna z obu placówek ustala najlepszą ścieżkę terapeutyczną dla pacjenta. W szpitalu przeprowadzane są różnego rodzaju operacje, w tym zabiegi onkoplastyki oraz operacje nowotworów przewodu pokarmowego i skóry.

Oddział chirurgii onkologicznej działa również w Szpitalu Praskim, który oferuje leczenie chorób nowotworowych przewodu pokarmowego i guzów piersi. Poradnie onkologiczne funkcjonują również w innych warszawskich szpitalach.