Policjantka reprezentująca Wydział Prewencji podjęła się misji edukacyjnej, mającej na celu przekazanie istotnych wiadomości młodzieży dotyczących walki z przemocą. Było to część ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Spotkanie miało za zadanie uświadomić młodym osobom, czym jest przemoc, jakie działania dorosłych mogą być dla nich szkodliwe i jak mogą się bronić oraz poszukiwać pomocy, kiedy napotykają na nieodpowiednie traktowanie.
Na spotkaniu przedstawicielka policji ukazała młodzieży różne przykłady form przemocy, aby umożliwić im rozpoznawanie potencjalnie szkodliwych zachowań. Działała to w celu nauczenia dzieci, jak istotna jest reakcja na sytuacje budzące niepokój oraz gdzie mogą szukać wsparcia. Policjantka podkreśliła również znaczenie zrozumienia, że przemoc może przyjmować różne oblicza – od fizycznej przez psychiczną aż do emocjonalnej – i każda z nich wymaga natychmiastowej odpowiedzi. Podczas spotkania młodzież została zapoznana z miejscami i instytucjami oferującymi pomoc w sytuacji przemocy.
Policjantka na spotkaniu dostarczyła także informacje na temat zaufanych numerów telefonów, pod które można dzwonić anonimowo, gdy potrzebne jest wsparcie, np. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży o numerze 116 111. Dzieci dowiedziały się również o lokalnych ośrodkach pomocy społecznej i placówkach wspierających młodych ludzi mogących czuć się zagubieni, zagrożeni lub potrzebujący porady i ochrony. Ważnym aspektem spotkania było zaprezentowanie młodzieży sposobów radzenia sobie z sytuacjami przemocowymi oraz podkreślenie, że zawsze mają prawo odmówić i zwrócić się do dorosłych, którym ufają.
Spotkania jak to, zorganizowane w ramach kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, pomagają młodzieży zrozumieć, że zawsze mogą i powinni szukać pomocy, gdy czują się źle traktowani. Organizatorzy kampanii oraz policja mają nadzieję, że takie spotkania dostarczą młodym ludziom wartościowych informacji i pomogą im czuć się bezpieczniej, znając miejsca i metody poszukiwania wsparcia w trudnych sytuacjach.