Pierwszego stycznia 2025 roku, Polska po raz drugi przejęła stery przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej na półroczny okres. Kierownictwo Polski w Radzie ma na celu podkreślenie i umocnienie bezpieczeństwa Europejskiego zarówno na zewnątrz jak i wewnętrznie, przykładowo poprzez wsparcie energetyczne, informacyjne czy zdrowotne. Z tej okazji, znak solidarności i jedności można było zaobserwować w Warszawie, gdzie pojawiały się flagi europejskie. Dodatkowo, Pałac Kultury i Nauki został podświetlony kolorem flag Polski oraz Unii Europejskiej.

Jest to szczególnie trudny moment dla Polski, by objąć przewodnictwo w Radzie UE, biorąc pod uwagę skutki agresji Rosji na Ukrainę, które odczuwane są przez całą Europę. Jest to czas rosnących napięć geopolitycznych oraz ataków hybrydowych na europejskie demokracje. Jak zauważył Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, jest to również czas końca naiwnego rozumienia globalizacji.

Polska staje przed trudnym i odpowiedzialnym zadaniem, ale jak podkreśla prezydent Trzaskowski – w przeciwieństwie do pierwszej prezydencji ponad 13 lat temu – Polska teraz wchodzi na tę pozycję jako lider unijny, który potrafi skutecznie nakłonić resztę Unii do wspólnego działania.

Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej przypadło na wyjątkowy okres początku nowego roku, który jest momentem pełnym zmian nie tylko dla Polski, ale i dla całej Wspólnoty. Jest to czas zaraz po wyborach do parlamentu Europejskiego oraz początek prac nowego składu Komisji Europejskiej.

Podczas półrocznego przewodnictwa Polski, odbędą się liczne wydarzenia zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim. W Warszawie planowane są 22 nieformalne rady ministrów z krajów UE. Większość spotkań odbędzie się w stolicy, ale czas prezydencji ma charakter ogólnopolski z zaplanowanymi spotkaniami w około 20 miastach. Łącznie odbędzie się ponad 300 oficjalnych wydarzeń, a Polskę odwiedzi około 40 tysięcy delegatów.

Wszystko to ma miejsce podczas, gdy Warszawa czerpie korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dzięki wsparciu unijnemu, miasto może realizować ważne inwestycje takie jak budowa metra, linii tramwajowych, zakup autobusów czy modernizacja przychodni. Warto zaznaczyć, że na początku 2025 roku Warszawa posiadała bilans pozyskanego dofinansowania ze środków europejskich na poziomie ponad 19,7 mld zł, a dodatkowo ponad 400 mln zł pożyczki.