Warszawska inicjatywa na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży ma swój kolejny początek już 4 kwietnia. Tegoroczne spotkanie, które skupia się na tych tematach, obejmie prawie 300 darmowych prelekcji, sesji warsztatowych oraz interakcji z ekspertami. Część z nich wymaga wcześniejszego zapisu i wiele miejsc jest nadal wolnych.

City of Warsaw to główny organizator Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego (WTZP). Współpracują oni z wieloma miejskimi poradniami, placówkami służby zdrowia i poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, aby zaplanować szereg spotkań poświęconych najczęściej występującym problemom zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi.

Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta miasta st. Warszawy, podkreśla jak ważna jest ta inicjatywa dla młodych ludzi. Druga odsłona WTZP odbywać się będzie od 4 do 12 kwietnia i oferuje bogaty program bezpłatnych wydarzeń dedykowanych kryzysom emocjonalnym, uzależnieniom, objawom depresji i lęków dzieci i młodzieży. W ramach WTZP oferowane są spotkania ze specjalistami z dziedziny psychologii dziecięcej i młodzieżowej, konsultacje z psychoterapeutami oraz psychiatrami.

Pierwsze wydarzenie WTZP to interaktywne przedstawienie na temat hejtu w Internecie i ciśnienia społecznego, które jest skierowane do młodzieży warszawskiej. Nie tylko będą oni obserwatorami, ale też będą mieć możliwość decydowania o tym, który z bohaterów według nich jest hejterem niszczącym życie innych.

W kontekście Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego przygotowano również informacje poświęcone hejtowi, agresji i przemocy skierowanej przeciwko dzieciom i młodzieży.

WTZP to nie tylko wykłady i warsztaty. W ofercie znajdują się również konsultacje dla rodziców i nauczycieli na temat SI, konsultacje logopedyczne, psychologiczne dla młodzieży, psychiatryczne dla dzieci i nastolatków, wykłady na temat zagrożeń płynących z internetu dla dzieci, warsztaty dla dzieci i rodziców na temat zdrowia psychicznego i wiele innych.

Program Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego obejmuje szereg wydarzeń, które są poświęcone m.in. korzystaniu ze smartfonów przez dzieci i młodzież oraz spędzaniu czasu online, samobójstwom i samookaleczeniu młodych osób, lękom i traumie oraz autyzmowi. Szczegółowe informacje na temat tych wydarzeń można znaleźć na stronie WTZP.