Przedstawienie „Mon Coteau” to fascynująca saga o tętniącym życiem centrum dzielnicy Mokotów, zlokalizowanym przy malowniczym Morskim Oku. Historia ta miała swoje miejsce w niezwykłym Pałacyku Szustra, który na co dzień zapomniany, jest domem dla Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Stowarzyszenia Scena 96.
Jako istoty ludzkie, często przenosimy się w podróż przez czas. Niekiedy nasze myśli biegną ku przyszłości, innym razem zaś z nostalgią powracamy do tego, co minęło. To właśnie taką sentymentalną podroż do przeszłości Mokotowa odbyliśmy w listopadowy weekend 2022 roku, zapraszając publiczność na spektakl „Mon Coteau”.
Odkrywanie ukrytych zakamarków Pałacyku Szustra podczas przedstawienia „Mon Coteau” umożliwiła Izabella Lubomirska – oryginalna fundatorka pałacu. Towarzysząc jej w podróży przez różne pomieszczenia i epoki, zanurzyliśmy się w porywający nurt historii, spotykając wiele unikalnych postaci. Wspólnie z prezydentem Starzyńskim zmienialiśmy oblicze Warszawy, próbowaliśmy sił pod okiem trenera Górskiego, nagraliśmy hit dla wytwórni Syrena Record, zwiedziliśmy kanał z filmu Andrzeja Wajdy oraz usiłowaliśmy wznieść na niebo stratosferyczny balon, znany jako Gwiazda Polski.
Inspiracją do stworzenia projektu „Moje wzgórze” była historia Mokotowa (fr. „Mon Coteau” / „moje wzgórze”), zarówno ta z przeszłości, teraźniejszość, jak i wizja przyszłości. W trakcie spektaklu wykorzystano liczne materiały historyczne oraz anegdoty zgromadzone podczas warsztatów od osób biorących w nich udział.
Należy zaznaczyć, że miejsce, w którym odbywało się to niecodzienne wydarzenie, miało pewne utrudnienia architektoniczne.
Premiera spektaklu miała miejsce 11 listopada ubiegłego roku.
W organizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia brało udział Stowarzyszenie Scena 96, które wzięło udział w programie rezydencji artystycznej dla twórców z Białorusi i Ukrainy, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Projekt otrzymał współfinansowanie ze strony Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.