Funkcjonariuszka Policji specjalizująca się w działalności prewencyjnej przeciwko przestępstwom, zorganizowała i poprowadziła edukacyjne spotkanie dla rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 70 zlokalizowanej przy ulicy Bruna 11. Wydarzenie to spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców. Podczas spotkania poruszona została kwestia hejtu, czyli agresywnego i krzywdzącego traktowania rówieśników przez dzieci i młodzież.

Spotkanie z funkcjonariuszką Policji było istotnym wydarzeniem dla wielu obecnych rodziców, pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat hejtu. Definicja oraz charakterystyka tego niebezpiecznego zjawiska zostały przedstawione przez policjantkę na sposób zrozumiały dla wszystkich uczestników. Wyjaśniła ona, że hejt to celowe rozpowszechnianie nienawiści, obrażanie i poniżanie innych za pomocą internetu, komunikacji telefonicznej lub innych środków komunikacji.

Sierżant sztabowy Marta Haberska podkreśliła, jak poważne mogą być skutki hejtu dla ofiar, ale również dla sprawców. Dzieci i młodzież są w szczególności narażone na negatywne konsekwencje wywołane przez hejt, takie jak depresja, niskie poczucie własnej wartości, izolacja społeczna czy myśli samobójcze. Dlatego tak istotne jest, aby rodzice i opiekunowie byli w stanie rozpoznać objawy i udzielić swoim dzieciom niezbędnego wsparcia, gdy staną się one ofiarami hejtu. Podczas spotkania szczególny nacisk został położony na konsekwencje prawne i moralne wynikające z upowszechniania nienawiści w internecie. Policjantka zwróciła uwagę, że hejt to nie tylko naruszenie praw człowieka, ale również czyn karalny według polskiego prawa.

Funkcjonariuszka podkreśliła także znaczenie rozmów z dziećmi na temat hejtu. Przedstawiła praktyczne porady, jak tłumaczyć dzieciom dlaczego hate speech jest niewłaściwy oraz jak efektywnie reagować na negatywne komentarze. Zalecała rodzicom bliskie relacje z dziećmi oraz aktywne uczestnictwo w ich świecie online.

Policjantka zaznaczyła także wagę troski o dobro dzieci będące ofiarami hejtu. Zalecała rodzicom rozmowy z dziećmi, słuchanie ich problemów oraz interesowanie się ich życiem codziennym. W przypadku wystąpienia sytuacji hejtu, doradzała skorzystanie z pomocy specjalistów takich jak psycholog szkolny czy Policja.

Spotkanie z policjantką z Zespołu do spraw Prewencji Kryminalnej Wydziału Prewencji nie tylko dostarczyło rodzicom wiele informacji na temat hejtu, lecz także zmotywowało do działania. Po spotkaniu uczestnicy byli bardziej świadomi zagrożeń płynących z internetu i komunikacji online. Mając wiedzę na temat hejtu i jego potencjalnych skutków dla ich dzieci, rodzice są teraz bardziej zmotywowani do świadomego i odpowiedzialnego wychowania swoich pociech, oraz do aktywnej obecności w ich życiu zarówno online, jak i offline.