W Schronisku na Paluchu im. Jana Lityńskiego, z myślą o starzejących się psach wymagających specjalnej troski, trwają prace nad konstrukcją nowego pawilonu geriatrii. Co więcej, teren wokół budynku także zostanie przekształcony. Prace mają zakończyć się do końca bieżącego roku.
Obecnie w toku jest budowa specjalistycznego pawilonu geriatrii, który będzie mógł pomieścić ponad 70 psów. Pawilon zostanie wyposażony w gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala operacyjna oraz pomieszczenia dedykowane pielęgnacji i kąpieli zwierząt. Będą tam również osobne miejsca dla suk z młodymi oraz psów z problemami behawioralnymi. Planowana jest też integracja pawilonu ze znajdującym się już w schronisku szpitalem dla psów.
Otoczenie pawilonu także przejdzie metamorfozę. Trawiaste wybiegi zwieńczone pnączami odseparują teren od sąsiedniego parku. Dodatkowo, pojawią się place zabaw z urządzeniami do treningu i zabawy dla psów. Nie zabraknie również drzew i zadaszeń zapewniających ochronę przed słońcem, a także basenów, które pozwolą psom na ochłodę w upalne dni.
Aktualnie gotowe są już fundamenty budynku, konstrukcja stalowa oraz zewnętrzne ściany. Dach oraz konstrukcja stropu nad parterem w części dwukondygnacyjnej również są już wykonane. W trakcie realizacji projektu zmienił się wykonawca, ale nowa firma kontynuuje prace, obecnie skupiając się na zabezpieczaniu posadzek przed wilgocią. W kolejnym etapie rozpoczną się prace nad montażem ścian wewnętrznych. Do wykonania pozostają m.in. montaż okien, drzwi i instalacji oraz budowa kojców dla psów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.
Plac budowy jest otoczony płytami, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo zwierzętom mieszkającym w innych częściach schroniska. Teren wokół powstającego pawilonu jest obecnie uporządkowany, prowadzone są tam też prace przy zewnętrznych instalacjach: sanitarnej i elektrycznej.
Plan pawilonu uwzględnia energooszczędne i ekologiczne rozwiązania. W gruncie zostaną umieszczone zbiorniki magazynujące deszczówkę, a część dachu zostanie pokryta roślinnością, która również zatrzyma część wody. Planowane jest także zamontowanie paneli fotowoltaicznych.
Prace związane z budową i nowym układem terenu mają potrwać do grudnia 2024 r., a ich koszt wyniesie prawie 5 mln zł. Projektem zarządza Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, a wykonawcą robót jest firma RENAL BUD Adam Cebula. Po zakończeniu prac budowlanych, obiekt zostanie wyposażony w niezbędny sprzęt oraz meble.