Po uzyskaniu zgody Rady m.st. Warszawy, prace związane ze strategią rozwoju i planem ogólnym dla stolicy Polski mogą ruszyć pełną parą. Ważnym elementem tych działań będzie angażowanie mieszkańców w proces decyzyjny. Proces składania wniosków zostanie uruchomiony 4 września, lecz już teraz warto zapoznać się z dostępnymi formularzami i instrukcjami dotyczącymi ich wypełniania.

Rada m.st. Warszawy postanowiła 4 lipca 2024 r. podjąć prace nad Strategią Rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym. Obie te inicjatywy mają na celu wyznaczenie ścieżki rozwoju miasta na kolejne co najmniej dwie dekady. Zastąpią one aktualnie obowiązującą Strategię #Warszawa2030 oraz Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.

Opinie warszawianek i warszawiaków są dla nas niezmiernie ważne na każdym etapie prac nad strategią i planem ogólnym – podkreśla Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy. Przed podjęciem uchwał przez Radę m.st. Warszawy odbyły się trzy otwarte posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego, skupione na aspektach prawnych prac nad strategią i planem ogólnym, w których uczestniczyło wielu zainteresowanych mieszkańców miasta.

Chociaż formalnie tworzenie planu ogólnego nie jest obowiązkowe, jego nieistnienie po 31 grudnia 2025 r. będzie miało poważne implikacje dla rozwoju przestrzennego Warszawy. Bez niego, nie będzie możliwość uchwalenia nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (poza nielicznymi wyjątkami) oraz wydania decyzji o warunkach zabudowy na wnioski złożone po tej dacie.

Nie możemy więc stracić czasu – stwierdza Renata Kaznowska. Wszystko zależy od efektywnej komunikacji z mieszkańcami miasta, którzy muszą rozumieć, jak te dokumenty mogą wpłynąć na kształt ich miasta i jakie są ich założenia, zwłaszcza w kontekście planu ogólnego, jako nowego narzędzia zarządzania przestrzenią miasta. Z tego powodu już teraz zaprasza ona mieszkańców Warszawy do Centrum Nauki Kopernik na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 4 września.

Od 4 do 30 września mieszkańcy Warszawy będą mieli możliwość wypełnienia ankiety na temat priorytetów rozwojowych dla miasta oraz zgłoszenia formalnych wniosków do planu ogólnym.