Warszawskie instytucje oświatowe, zarówno podstawowe jak i ponadpodstawowe, publiczne i prywatne, mogą do 7 lutego ubiegać się o prezydencki Certyfikat WARS i SAWA. To prestiżowe wyróżnienie umożliwia im dołączenie do rosnącej sieci warszawskich szkół dedykowanych wspieraniu talentów wśród młodzieży.

W 2024 roku ruszyła już piętnasta edycja projektu WARS i SAWA, której celem jest pomoc szkołom w odkrywaniu i rozwijaniu zdolności ich uczniów. Obecnie aż 213 placówek dydaktycznych jest częścią tej inicjatywy, dzięki czemu mogą korzystać z doświadczeń innych szkół, wspierać talenty swoich uczniów i przyczyniać się do ich intelektualnego oraz fizycznego rozwoju – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta stolicy.

Certyfikat WARS i SAWA jest przyznawany placówkom, które doskonalą swój system wspierania uzdolnionych na płaszczyznach organizacyjnej, programowej i metodycznej. Tego roku kolejne szkoły mają okazję ubiegać się o to wyróżnienie.

Harmonogram tegorocznego projektu wygląda następująco: do 7 lutego przyjmowane są zgłoszenia od zainteresowanych szkół, które nie brały udziału w poprzednich edycjach. Direkcje szkół muszą wypełnić stosowne formularze w systemie ankietowym Biura Edukacji, a następnie dostarczyć je do odpowiedniego biura w Urzędzie Miasta Warszawy. Szkolne konto jest tworzone przez Biuro Edukacji, które przyznaje dane dostępowe.

Pomiędzy lutym a 9 kwietnia powoływane są szkolne zespoły dedykowane wspieraniu uzdolnionych. Przedstawiciele szkół uczestniczą w cyklu szkoleń i konsultacji organizowanych przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES), które pomagają w opracowaniu szkolnego programu rozwoju talentów. Kolejne szkolenia są zaplanowane na 9 lutego i 1 marca.

Do 26 kwietnia szkoły składają wnioski o certyfikowanie razem ze swoim programem wspierania zdolnych. Wyniki certyfikacji zostaną ogłoszone we wrześniu lub październiku 2024 roku.

Projekt WARS i SAWA jest częścią Warszawskiego Systemu Wspierania Uzdolnionych i jest realizowany od 2009 roku przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Projekt cieszy się wsparciem Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, a także Centrum Nauki Kopernik i naukowców z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.